Real cost of using common household appliances like kettle and washing machine revealed… – The Sun

LAST Friday the new energy price cap, set annually by Ofgem, came into force, meaning a hike of £139 in bills for many households.

So it’s important to be aware of how much energy you’re using in your kitchen and home, and if the day to day appliances you set off before you leave for work each day could be hiking your energy bills unnecessarily.

Millions of Brits who face losing £20 a week as the government withdraws the pandemic support from those on benefits.

2

Millions of Brits who face losing £20 a week as the government withdraws the pandemic support from those on benefits.Credit: Alamy
Energy bills will go up after a huge rise in wholesale prices which has also led several energy firms to cease trading, pushing prices up further for customers.

2

Energy bills will go up after a huge rise in wholesale prices which has also led several energy firms to cease trading, pushing prices up further for customers.Credit: Alamy

It may help to know how much you are splashing out on your daily shower and cuppa.

We’ve broken down everything you need to know about how much it’s going to cost you to run your household appliances, according to energy experts at Uswitch.

Washing machine

If you are washing your clothes in a 2.1kW machine – it will cost around 6p for 10 minutes.

This means a 30-minute wash will cost around 18p, or 36p for an hour.

To save cash using cooler cycles – like at 30C – will use less energy.

Kettle

A standard 3kW kettle will cost Brits roughly 9p if it is used for 10 minutes.

This means for every cup of tea you are using roughly 1p of energy.

You can save money by only filling the kettle up for what you need.

Shower

Showers are one of the most expensive household appliance to use, according to Uswitch.

It will cost you 24p for just 10 minutes for an 8.5kW.

To save money you should cut down your shower time.

Fridge

If your fridge is 0.3kw it is probably using around 0.2p of energy every hour.

Over the course of the day it means you’ll likely be using 4.8p of energy.

Dishwasher

A dishwasher with a power rating of 1.275kW will use 22p an hour.

And it may not even be cheaper to wash your plates by hand – if you keep the tap running.

You can save money by ensuring that your machine is completely full before putting it on.

Toaster

A toaster with a standard 1kW power rating will cost around 3p to use every 10 minutes.

The more well done you like your toast, the more money coming out of your pocket.

TV 

If your family is watching a 0.18kW LCD television – it is costing you roughly 3p an hour.

If you’re trying to save money you should make sure that you turn off your television at the plug when you’re not using it.

Are these prices exact?

The exact cost can depend on a number of other things as well as the wattage.

The annual cost will change if you use it more or less – for example you might dry your clothes outside instead on dry sunny days.

The price will also depend on how much you pay for your electricity.

You can check with your energy supplier what your electricity unit rate is and it may be on your energy bill too.

You can use the following calculation to work out the cost of running a heated airer if you have the cost of your energy in kWh and the wattage of your dryer.

  • Uses 300w = 0.3 kWh
  • Cost per hour =  £0.06 (0.3kWh x £0.21)
  • Cost per use = £0.48 (£0.06 cost per hour x 8 hours)
  • Cost per year = £24.96 (£0.48 cost per use x 52 days per year)
I’m trolled for being a housewife and making my husband a packed lunch every day – but I don’t need to work so why would I?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *